יש לך שאלה לאמיר ?

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא

יבלות ויראליות

ישנם מספר סוגים של יבלות ויראליות שנגרמות כתוצאה מהדבקת וירוסים שונים ובצורות שונות.

בקבוצת היבלות שנגרמות מוירוס שנקרא HPV, נמצא את היבלת הנפוצה שיש בדרך כלל בידיים. קוטרם של הנגעים הינו מילימטר עד סנטימטר, היבלת מחוספסת ובצורת כרובית.

יבלות אלו נפוצות אצל ילדים אך יכולות להופיע בכל קבוצת גיל. יבלות אחרות הן יבלות שטוחות, קטנות, בעלות קוטר בין מילימטר לשלושה שמופיעות בדרך כלל באזור הפנים בעיקר אצל ילדים ומתבגרים.

יבלות שכיחות אחרות נקראות מולוסקום  מדבק, הן מדבקות  מאוד ומופיעות בעיקר אצל ילדים. אלו הן יבלות קטנות ועגולות (כמו פנינים קטנות מאוד) שבתוכן ישנו נוזל צהוב המכיל כמות עצומה של וירוסים .

יבלות ויראליות הינה מחלה מדבקת המוגבלת לעור ולריריות בלבד, הגורמת להיווצרות נגעים עוריים בולטים. יבלות ויראליות הנגרמות על ידי וירוסים שכיחות בילדים ובמבוגרים העלולים להידבק בו במגע מיני. יבלות ויראליות אלו חולפות גם ללא טיפול תוך 6 עד 24 חודשים, אך מאחר והיבלות מדבקות יש למנוע חשיפה של ילדים אחרים ליבלות אלו ויש לבצע טיפול.

יבלות ויראליות השכיחות באוכלוסיית הילדים, נגרמות כתוצאה מהדבקת וירוסים, ומתאפיינות ביצירת נגעים עוריים בולטים המלאים בתוכן נוזלי.היבלת השכיחה ביותר היא יבלת מולוסקום קונטגיוזם הנפוצה מאוד אצל ילדים הנדבקים כאשר הם באים במגע ישיר עם נגעים עוריים של ילד אחר או מבוגר. הטיפול בווירוסים באמצעות רפואת עור משלימה הינו מוצלח ונרשמו מקרים רבים של ריפוי מהיר ומלא.

אמיר קלי מתראיין אצל פרופ' קרסו בנושא יבלות ויראליות

תמונות לפני ואחרי הטיפול (8 חודשים) - יבלות מולוסקום

תמונות לפני ואחרי הטיפול (4 חודשים) - יבלות וורוקה

המלצות מטופלים

מאפייני היבלת הויראלית

שכיחה יותר באזורים טרופיים וחמים. שכיחה אצל מבוגרים מדוכאים חיסונית הנפגעים מהווירוס, פגיעתו עלולה להיות קשה יותר. שכיחה אצל ילדים עם הפרעות במערכת החיסון, במיוחד בעלי רקע אלרגי של אטופיק דרמטיטיס. המחלה מאופיינת בנגעים קטנים שמכילים חומר לבן צהוב המכיל מסה עצומה של נגיפים, צבעם כצבע העור, תוכנם גבינתי ולעיתים נראים כמו שלפוחיות. בילדים מעורבים לרוב אזורי הפנים, השחי, הבטן ,החזה והגפיים, אצל בוגרים באזור הגניטליה, ובצד הפנימי של הירכיים. המחלה מדבקת מאוד בילדים ומועברת רק במגע מיני במבוגרים, גירוד ופציעה של נגע אחד יכול להפיץ אותו בשאר חלקי הגוף.

הגורמים ליבלות ויראליות

הידבקות נעשית כאשר ילד או מבוגר באים במגע עם נגעים עוריים של החולים במחלה. ניתן להדבק גם ע"י מגע בחפץ שזוהם בווירוס ע"י חולה, למשל מגבת או בגד. ניתן להדבק במרחצאות שמזוהמים בווירוס וגם עקב קעקוע במכשיר שלא עבר עיקור. ניתן להדביק בין אזורי גוף שונים, גירוד של הנגע העורי ולאחריו גירוד באזור עור אחר יכול להביא את הווירוס למקום החדש ובכך לגרום להפצתו על פני אזורי עור רבים יותר. זמן הדגירה מרגע שנחשפים לווירוס ועד התפתחות הנגעים נע ברוב המקרים בין 2-7 שבועות, אך הטווח נע עד 6 חודשים מרגע החשיפה.

במה שונים וירוסים מחיידקים?

וירוס הינו טפיל שאין לו קיום מחוץ לתאים חיים שמארחים אותו. למעשה לא נחשב ל"חי" אלא לדומם. וירוס הינו חלבון עם אינפורמציה גנטית שמשעבד את התא שמארח אותו ומשכפל עצמו בתוך התא. קצת דומה לסרטי מדע בדיוני של יצור שחודר לחללית ומשעבד את הנוסעים על ידי השתלטות על גופם.

נכון להיום הטיפולים נגד הוירוסים ברפואה הקונבנציונלית הם מוגבלים והרבה פחות מוצלחים מאשר הטיפול הקונבנציונלי בחיידקים על ידי אנטיביוטיות שונות.
הוירוס חודר לעור ומתרבה בתאים במעין "מפעלי ייצור לוירוסים" . בצורה זו הוא מתחמק ממעקבה של מערכת החיסון.
התגובה של תאי העור המודבקים בוירוס הינה של הגדלת כמות התאים וגודלם ולכן נוצר הנגע העורי.
במרכז הנגע מצויים אותם מפעלי וירוסים, יבלות וירליות קיימות בכל רחבי העולם אך שכיחות יותר באזורים טרופיים.

השכיחות באוכלוסיות השונות נעה בין 2-8 אחוז ומחצית מהחולים הם ילדים. יש לציין שבילדים מדובר במחלה מדבקת במגע ישיר מגע עם בגדים או מגבות ורחצות משותפות.

קיים מנגנון הדבקה עצמית גבוה של הוירוס ולכן הרבה פעמים הילדים מדביקים עצמם באזורים אחרים. אצל מבוגרים זהו זן אחר, העובר לרוב בזמן קיום יחסי מין ולכן המחלה מוגדרת גם כמחלת מין.

בנוסף ליחסי מין ההדבקה עלולה להיגרם על ידי: שימוש באסלות, שימוש במחטים לא סטריליות בקעקועים, מכשירים להורדת שיער וכו'.

באילו אזורים היבלות מופיעות?

בילדים מעורבים לרוב אזורי הפנים, בית השחי, הבטן ,החזה והגפיים (בעיקר באזור שמאחורי הברך והמרפק הפנימי) במבוגרים אזורי ההדבקה השכיחים הם אזור המפשעה, הירך הפנימי וסביב אברי המין.

אפשר להתגבר על זה ללא טיפול ? הרבה פעמים רופא אומר זה ויראלי ויעבור לבד..

כן, זה יכול לעבור לבד אבל הטיפול בצמחים יכול לקצר לעתים בהרבה את הזמן שהיבלות יישארו.

הגוף בסופו של דבר מזהה את הוירוס ויודע איך להתמודד אתו אבל זה יכול לקחת זמן רב(עד שנתיים ואף יותר ). מספר מקרים בולטים שזכורים לי הם של מטופלים שסבלו מיבלות במשך זמן רב של שנים ולאחר שהתחילו טיפול תוך חודש היבלות נעלמו.

הטיפול הקונבנציונלי מוגבל מכיון שמשתמשים בחומרים כמו חומצות שיוצרות הרס של הרקמה ועלולים לגרום לצלקות, בנוסף פעמים רבות לאחר הצריבה נוצרות יבלות חדשות .

דווקא לרפואה הסינית יש צמחים עם מנגנון שיכול לטפל בוירוסים שונים. אם לילד יש יבלת אחת או שתיים באמת אין צורך לעשות שום דבר זה יחלוף מעצמו וגם אם ייקח שנתיים לא קרה כלום.

הבעיה היא אצל אותם ילדים שמופיעות יבלות רבות, זה מגרד ומציק, הילדים משפשפים את היבלות ופוצעים אותן ועלולות להישאר צלקות. בנוסף כל הזמן צריך לשמור על הילד בבידוד חלקי מילדים אחרים.

במקרים כאלו מומלץ לעשות טיפול ברפואת עור משלימה שלרוב מקצרת את משך זמן המחלה בצורה משמעותית וללא תופעות לוואי.

מה קורה במצב שלא מטפלים?

יש מצבים של ילדים שמגיעים אחרי חודש או חודשים וזה יכול להמשך שנה או שנתיים. היבלות נשארות על העור, אם זאת יבלת אחת אז מתעלמים מזה, כשזה מתחיל להתפשט  ומופיעות יבלות נוספות זה הופך למצב בעייתי.

מהם הטיפולים הצמחיים המתאימים לוירוסים כאלו?

סיפור מעניין : מ-2004 ה-FDA- בארה"ב (משרד הפיקוח על מזון ותרופות), אישר מסלול תרופתי לתרופות על בסיס בוטני.

התרופה הראשונה שאושרה כתרופת מרשם ונמצאת היום בשימוש ליבלות באזור הגניטלי (מפשעה ואברי מין) הינה תרופה שמופקת מהחומר הפעיל של תה ירוק ויתרונה מול תרופות אחרות הוא ביעילות גבוהה יחסית עם מעט תופעות לוואי.

צמחים גם הם נתונים למתקפות של וירוסים שפוגעים בהם ולכן הם פיתחו בתהליכי האבולוציה "אמצעי לוחמה כימיים" נגד הוירוסים אמצעים אלו עוזרים גם נגד וירוסים שמתקיפים בני אדם.

הטיפול מתבצע בעזרת צמחים שתוקפים את הוירוס עצמו או צמחים שתוקפים שלבים שונים בהתרבות שלו. במקביל יש חשיבות לתת צמחים שייתמכו במערכת החיסונית כיון שיבלות מופיעות במצבי חולשה של המערכת החיסונית.

כמו כן יש תמציות בעלי פעילות אנטי וירלית כטיפול חיצוני במשחות או תמיסות. מהצמחים שמחזקים את מערכת החיסון אפשר להזכיר את הג'ינסנג, הליקוריץ ואסטרגלוס.

צמחים מוכרים אחרים הם: ציפורני החתול, אכינצאה וסמבוק שחור. ליקוריץ הינו צמח שמשתמשים בו רבות ברפואה סינית, בבדיקות מעבדה ליקוריץ הגביר הפרשות של אינטרפרון מתאי T שהם חלבונים שמופרשים על ידי התאים המארחים כדי להתגונן מול הוירוס.

צמח האסטרגלוס הדגים בבדיקות מעבדה האצת חלוקה של תאי חיסון. שני צמחים בעלי פעילות אנטי וירלית נוספים הם סקוטלריה (שקערורית בעברית ) ואיסטיס (אינדיגו).

מנגנוני הפעולה של הצמחים נגד הוירוס הם מניעת היצמדות של הוירוס לקרום התא הבריא, עיכוב אנזימים הדרושים לשכפול של חומצות הגרעין של הוירוס והרס של הוירוס עצמו. שמן קצח נבדק במכון מחקר בדרום קרוליינה ונמצא שהוא מגרה את מערכת החיסון להפריש אינטרפרון החלבון שנלחם בוירוסים.

איך מטפלים ביבלות ויראליות ברפואת עור משלימה?

הטיפול במרפאת "Or" כולל צמחים אנטי וויראלים ללקיחה פנימית הפועלים למניעת היצמדות של הווירוס לקרום התא הבריא, והרס של הווירוס עצמו. במקביל ישנה חשיבות למתן צמחים התומכים במערכת החיסונית, מאחר והיבלות מופיעות לרוב במצבים בהם המערכת החיסונית חלשה, ותמציות בעלות פעילות אנטי ווירלית טיפול חיצוני ליבלות.

הטיפול ביבלות ויראליות ברפואת עור משלימה כולל שלושה מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו:

טיפול בצמחי מרפא​

חיזוק המערכת החיסונית, פעילות אנטי וירלית על פי רפואה סינית נחזק את הטחול האחראי על פעילות המערכת החיסונית והלחות. נטפל בחום והלחות המאפיינים את הנגעים בעור ונשתמש בצמחים בעלי פעילות אנטי וירלית . המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר מותאמת לו אישית, צמחי המרפא חשובים ביותר לפעילות האנטי ויראלית וחיזוק מערכת החיסון. 

טיפול בצמחי מרפא​

חיזוק המערכת החיסונית, פעילות אנטי וירלית על פי רפואה סינית נחזק את הטחול האחראי על פעילות המערכת החיסונית והלחות. נטפל בחום והלחות המאפיינים את הנגעים בעור ונשתמש בצמחים בעלי פעילות אנטי וירלית . המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר מותאמת לו אישית, צמחי המרפא חשובים ביותר לפעילות האנטי ויראלית וחיזוק מערכת החיסון. 

משחות חיצוניות טבעיות​

משחות המשלבות חומרים טבעיים וצמחי מרפא סיניים הידועים בפעילות אנטי ויראלית

משחות חיצוניות טבעיות​

משחות המשלבות חומרים טבעיים וצמחי מרפא סיניים הידועים בפעילות אנטי ויראלית

טיפול בתזונה​

על פי הרפואה הסינית אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודדות במניעת מחלות עור היא תזונה נכונה. 

טיפול בתזונה​

על פי הרפואה הסינית אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודדות במניעת מחלות עור היא תזונה נכונה. 

כתבות נוספות בנושא

יבלות ויראליות

יבלות מולוסקום קונטגיוזום

כתבות נוספות בנושא מולוסקום קונטגיוזום מולוסקום קונטגיוזום הן יבלות התוקפות בעיקר ילדים. הגורם לכך הוא וירוס, וההדבקה היא מהירה וקלה באמצעות נגיעת פני העור בעורו

קרא עוד »

יבלות בפנים

כתבות נוספות בנושא יבלות עור בפנים יבלות ויראליות נגרמות ע"י הדבקת וירוס הפפילומה האנושי (HPV) ומופיעות בגדלים שונים ובצורות שונות בגוף. יבלות עור בפנים הן

קרא עוד »
סגירת תפריט
לשיחת ייעוץ