פסוריאזיס

יש לך שאלה לאמיר ?

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא

טיפול טבעי

פסוריאזיס הידוע גם כ"ספחת", זוהי מחלת עור דלקתית כרונית המתבטאת במשטחי עור נוקשים ואדומים המכוסים בקשקשת כסופה בעיקר במרפקים, בבירכיים ובקרקפת הראש. המחלה שכיחה אצל ילדים ומבוגרים, מושפעת מאוד ממצבי לחץ ומתח רגשי, ומחמירה בחורף בעקבות מזג האוויר היבש. הטיפול במחלה מתבצע באמצעות פורמולת צמחי מרפא ייעודית לטיפול בתסמיני הדלקת העורית בשילוב משחות היעילות בהפחתת סימני הדלקת, הקשקשת והגרד.

ניווט מהיר בעמוד

מאפייני המחלה

בצורתה הקלאסית הספחת מופיעה על המרפקים והברכיים, אבל יכולה להשפיע על כל חלקי הגוף. אחת התופעות היותר קשות עליה מעידים הלוקים בספחת מאופיינת בנושא המראה, במיוחד באזורים נראים לעין, כך שאם המחלה מצויה על הפנים או הקרקפת, לעיתים יש קושי אסתטי ונפשי בהתמודדות איתו. 
תפרחת – בדרך כלל סימטרית של רבדים אדומים המכוסים קשקשת עבה לבנה. המקומות השכיחים ביותר הם הקרקפת, המרפקים והברכיים, אך המחלה יכולה להופיע גם במפשעה, בבתי השחי, אברי המין כפות הידיים הרגליים והציפורניים. 
הפריחה יכולה גם להופיע בצורות שונות ולכל צורה שם המתאר אותה. לדוגמא: טיפתית – הנראית כטיפות טיפות המפוזרות על החזה, הבטן והגב ומופיע בדרך כלל לאחר זיהום חיידקי חריף (דלקת גרון – חיידק הסטרפטוקוק) ופוגע בעיקר בילדים וצעירים.  
עשרה עד עשרים אחוז מפתחים דלקות פרקים – פסוריאזיס ארטריטיס. גרד – מופיע לעיתים לא אצל כולם, בדרך כלל כאשר מגרדים ומסירים את הקשקש מופיעות נקודות דימום. אצל רוב החולים חלה החמרה בחורף והקלה בקיץ. מתח נפשי בשל הפגיעה האסטתית במראה, המחלה מלווה כמעט תמיד במתח נפשי רב.

הגורמים לפסוריאזיס

ספחת היא מחלת עור אוטואימיונית אשר משפיעה על 2.2% מכלל האוכלוסייה. המחלה, עשוייה להיות בעלת מרכיב גנטי המשפיע על מערכת חיסון, כך שהגוף תוקף את עצמו ומבטא דלקתיות בעור ברמות שונות. ספחת היא בין המחלות הקשות ביותר בתחום רפואת העור, טיפול בנגעי הספחת הוא אחד מהאתגרים של הרפואה המודרנית כתוצאה מהקושי הרב לרפא או להפחית את ההתפרצות שלה המלוות בפצעים אדומים מורמים קשקשים וגרד עז.

סיבת המחלה איננה ידועה עדיין אך קיימים מספר הסברים: הרפואה הסינית – מכירה בגורמים התורשתיים ובפעילות יתר של מערכת החיסון בעור אך מאבחנת גם מצבי חוסר איזון פנימי פיסיולוגי ונפשי הגורמים להחרפת המחלה ולהתפרצויות חוזרות. מצבי חוסר איזון אלו יכולים להתבטא בתסמונות שונות כגון הצטברות חום ולחות במערכת העיכול, מתח רב הפוגע בזרימה האנרגטית, זרימת הדם והזנת העור וכו'. אבחון וטיפול בחוסר איזון פנימי זה של הגוף והנפש יביא לזירוז תהליכי הריפוי והקלה משמעותית בתופעות המחלה.

 • גורמים תורשתיים – בכשני שלישים מהמקרים ידוע בוודאות על קשר גנטי וגם בשליש הנותר אין לשלול קשר זה מכיוון שלא תמיד ניתן לדעת מי מהדורות הקודמים סבל מפסוריאזיס, ומה גם שהחולים עצמם לא ידעו תמיד לייחס עור יבש במרפקים או בברכיים למחלה.
  תהליך דלקתי וריבוי כלי דם – בשכבת העור העמוקה המכונה דרמיס, ומכילה סיבי קולוגן, תאי-עור וכלי דם, תאי הדלקת וריבוי כלי הדם יוצרים את האדמומיות.
 • שגשוג מואץ של תאי קשקש – בשכבת העור החיצונית – אפידרמיס. באופן נורמלי תאי הקשקש מתחלפים אחת לחודש, בפסוריאזיס התהליך מתקצר לימים ספורים ונוצרת שכבת קשקשים לבנה עבה.
  מספר התאים העוברים חלוקה בעור פסוריאטי גדול פי 27 ממספרם בעור בריא.
 • מתח נפשי – כיום ידוע שמתח נפשי מחמיר את המחלה אצל 50% מהחולים בקירוב ויש הטוענים שמתח נפשי הוא שמביא לעיתים להתפרצות הראשונה של המחלה, הרפואה הסינית רואה בגוף ונפש יחידה אחת בלתי נפרדת ולכן הטיפול מיועד גם להרגעת הנפש והשבת האיזון הנפשי למטופל.
 • על אף שהספחת הינה מחלה תורשתית בעיקרה, ישנם אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול הטבעי המסייע ברגיעה ובהטבה משמעותית במצב העור. במקרים קלים עד בינוניים הטיפול מקטין במידה משמעותית את התפרצויות לתקופות ארוכות ובכך מביא לשיפור איכות חיי המטופל.

אמיר קלי מתראיין אצל פרופ' קרסו בנושא פסוריאזיס

תמונות לפני ואחרי הטיפול

המלצות מטופלים

איך מטפלים בפסוריאזיס ברפואת עור משלימה?

אחוז ההצלחה ברפואת עור משלימה הינו יעיל. נשמח לספר לכם על אפשרויות האבחון, ייעוץ וטיפול במרפאתו של אמיר קלי. אנא השאירו פרטים או התקשרו ונחזור אליכם עם כל המידע המקצועי הנדרש.

הטיפול בפסוריאזיס ברפואת עור משלימה כולל שלושה מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו:

טיפול בדיקור

קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור הן בהורדת הפריחה והן בהורדת הגרד ובעיקר להחזרת האיזון לגוף. אצל ילדים קטנים רק מכניסים ומוציאים מיידית את המחט. הטיפול איננו כואב ולמעשה משרה תחושת רוגע על המטופל. במחקרים מערבי הוכח כי בזמן הדיקור משחרר הגוף אנדרופינים – משכך כאב טבעי של הגוף. 

טיפול בדיקור

קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור הן בהורדת הפריחה והן בהורדת הגרד ובעיקר להחזרת האיזון לגוף. אצל ילדים קטנים רק מכניסים ומוציאים מיידית את המחט. הטיפול איננו כואב ולמעשה משרה תחושת רוגע על המטופל. במחקרים מערבי הוכח כי בזמן הדיקור משחרר הגוף אנדרופינים – משכך כאב טבעי של הגוף. 

טיפול בצמחי מרפא​

המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר להורדת החום והלחות הפנימיים, והיובש והגרד מהעור. המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל.

טיפול בצמחי מרפא​

המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר להורדת החום והלחות הפנימיים, והיובש והגרד מהעור. המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל.

משחות חיצוניות טבעיות​

משחות המשלבות צמחי מרפא סיניים להפחתת התהליך הדלקתי והגרד, בשילוב חומרים טבעיים המזינים את העור ומוסיפים לו לחות ושימון. כל אלה יביאו להקלה משמעותית באדמומיות ובקשקשת האופיינית לפריחת הפסוריאזיס.

משחות חיצוניות טבעיות​

משחות המשלבות צמחי מרפא סיניים להפחתת התהליך הדלקתי והגרד, בשילוב חומרים טבעיים המזינים את העור ומוסיפים לו לחות ושימון. כל אלה יביאו להקלה משמעותית באדמומיות ובקשקשת האופיינית לפריחת הפסוריאזיס.

טיפול בתזונה​

מומלץ על שינוי תזונתי תוך הימנעות ממזונות מעוררי התפרצות כמו מזונות חריפים ואורח חיים רגוע יעילים מאוד למניעת התפרצויות.

טיפול בתזונה​

מומלץ על שינוי תזונתי תוך הימנעות ממזונות מעוררי התפרצות כמו מזונות חריפים ואורח חיים רגוע יעילים מאוד למניעת התפרצויות.

אז מהי מחלת הפסוריאזיס

פסוריאזיס הינה מחלת עור כרונית שנגרמת כתוצאה משיבושים במערכת החיסון. המחלה מאופיינת בשגשוג והתרבות מהירה מידי של תאי העור בשכבתו העליונה. פסוריאזיס אינה מחלה מדבקת והיא ניתנת לשליטה על ידי טיפול המסייע לשמירת היציבות לאורך זמן, מונע החמרת המחלה, ומאפשר איכות חיים טובה יותר.

איך נוצרת דלקת עור פסוריאטית?

תאי העור הבריא מתחדשים כל 28 יום, באזורי הפסוריאזיס (psoriasis) התהליך עובר האצה ותאי העור מתחדשים כל 4 ימים, כלומר פי 7 מהמהירות הרגילה. הדבר גורם ל"פקק" שיוצר דלקות וערמות של תאי עור מתים שמצטברים ויוצרים את הקשקשת. לרוב אין גרד, אך במקרים בהם קיים גרד, הוא עלול להיות מטריד. היכן מופיעים הנגעים? הנגע השכיח ביותר בעור הוא רובד (פלאק) אדום ומורם, מכוסה בקשקשת כסופה, בדר"כ מופיע באיזור המרפקים, בירכיים, קרקפת, אולם במקרים קשים יכול להתפשט בכל הגוף. 

פסוריאזיס וולגריס (פלאק): הסוג הנפוץ ביותר, מופיע אצל רוב החולים, מתאפיינים בנגעים אדומים המורמים מהעור ומכוסים קשקשת כסופה, מיקומם בברכיים, קרקפת, מפרקים, איבר המין.

פסוריאזיס אינברסה (הפוכה): נגעים אדומים ומגרדים מאוד המופיעים באזורי הקפלים בבית שחי, מפשעה, ישבן וטבור. אלו איזורים לחים מאוד החשופים לזיעה שמחמירה את התבטאות הנגעים.

פסוריאזיס גוטטה (טיפתי): נגעים קטנים מפושטים על כל חלקי הגוף בצורת טיפות, מופיעה בעיקר אצל ילדים, לאחר זיהום דלקת גרון שנגרמת על ידי חיידק הסטרפטוקוק. הגוטטה במרבית המקרים מופיעה פעם אחת וחולפת.

פסוריאזיס ארתריטיס: פסוריאזיס המלוּוה בדלקת מפרקים.מלבד הנגעים העוריים ישנו ביטוי של דלקת פרקים אוטואימיונית. בדר"כ גורם לפגיעה בציפורניים, מפרקים, הפגיעה המפרקית יכולה לגרום נזק למפרק לטווח ארוך ולשינו במבנה.

הגורמים למחלה

מהן סיבות ההופעה של המחלה?

הסיבה להופעת המחלה אינה ידועה, אך יש כמה גורמים העלולים להביא להתפרצותה/ החמרתה:
הרקע להופעתה הינו תורשתי, המחלה מסווגת כמחלה אוטואימונית.
מתח נפשי מחמיר את המחלה בכ-40% מהחולים ולעתים מביא להתפרצויות הראשוניות.
תרופות מסויימות עלולות לגרום להתפרצות (חוסמי ß וליתיום).
זיהום שנגרם מחיידק סטרפטוקוק – דלקות גרון סטרפטוקוקיות עלולות לגרום להתפרצות.

האם פסוריאזיס היא מחלה מדבקת?

פסוריאזיס אינה מחלה מדבקת. הרקע להופעתה הינו תורשתי, המחלה מסווגת כמחלה אוטואימונית.
ישנם גורמים שעלולים להשפיע על התפרצות או החרפת המחלה, כגון: זיהום שנגרם מחיידק סטרפטוקוק ומתח נפשי.

האם פסוריאזיס היא מחלה נפוצה?

כשלושה אחוזים מהאוכלוסייה העולמית סובלים מפסוריאזיס. בישראל חיים כ-100,000  אנישם החולים במחלה בדרגות שונות.
שכיחה אצל שני המינים במידה שווה ומופיעה בד"כ בין גילאי 10ל-45, אף על פי שהמחלה יכולה להופיע בכל גיל. ככל שהמחלה מופיעה יותר בגיל היא הופכת להיות יותר כרונית ועקשנית, והטיפול בה יהיה זמן ממושך יותר .

 

מהו ההקשר הביולוגי של צמחים למחלה זו?

למספר צמחים בפרמקולוגיה הסינית יש פעילות אנטי דלקתיות ופעילות שמונעת התמיינות של התאים, כך נמנעת הקשקשת. צמחים רבים מפחיתים פעילות חלבון TNF אלפא שהינו חלבון מווסת של המערכת החיסונית אבל רמות גבוהות שלו מייצרות פעילות פסוריאטית.

האם ניתן להבריא מהמחלה?

ניתן בהחלט להפחית את הפעילות של המחלה ב70%-90% על ידי הטיפול ברפואת עור משלימה, בעיקר במקרים הקלים והבינוניים ולעיתים גם הקשים. ההתבטאות של המחלה משתנה מאדם לאדם, דלקת העור עשויה להיעלם לחלוטין לתקופה של מספר חודשים עד שנים  ולחזור במועד אחר ללא התרעה מוקדמת של הגוף.

איך מזג האויר משפיע על המחלה?

בחודשי החורף יש נטייה להחמרה,  הנגעים הופכים להיות יבשים יותר עם שכבת קשקשת עבה,  ובחודשי הקיץ  חל שיפור בנגעים  כתוצאה מחשיפה מבוקרת לשמש ואף גורמת לעיתים להעלמותם בשהייה ממושכת  ( טיפול אקלימי בים המלח – 14 יום לפחות ).

מהו הטיפול הקונבנציונלית?

בטיפול הקונבנציונלי משתמשים במשחות על בסיס קורטיזון על מנת לדכא את הדלקת ובמקרים קשים יותר במדכאי דלקת חזקים יותר שניתנים בבליעה. טיפול זה יעיל בחלקו וכרוך בהרבה תופעות לוואי בייחוד בשימוש לטווח הארוך.

איך הטיפול ברפואת עור משלימה?

בטיפול ברפואת עור משלימה משלבים בין:  דיקור אשר בעל השפעה מרגיעה, קפסולות צמחים בעלי פעילות אנטי דלקתית,
שינויי תזונתי ומשחות טבעיות לשימוש חיצוני.

 • טיפול בפורמולות צמחי המרפא יעילות במיוחד מאחר והחומרים הפעילים של הצמחים פועלים להפחתת פעילות של חלבון שנקרא TNF אלפא, חלבון שמעורב בפעילות הדלקתית של הפסוריאזיס  (psoriasis) ובכך ניתן להפחית את הדלקת הפסוריאטית.
 • טיפול בדיקור: דיקור ידוע כבעל השפעה טובה על העור הן בהורדת הפריחה והן בהורדת הגרד.
  מחקרים הוכיחו  שהדיקור גורם לשיחרור קורטיזול  ואנדרופינים העוזרים בריפוי דלקות מקומיות ומערכתיות בגוף ומסייעים להפחתת הגרד, שיפור זרימת הדם וחילוף החומרים בתאים וברקמות.
  מחקרים אחרים הראו שבאמצעות שחרור של מוליכים עצביים (סרוטונין ודופאמין ) הדיקור תורם למצב רוח מרומם ומשפיע על תופעות רגשיות, מתח וחרדה. אצל ילדים קטנים הטיפול אינו מחייב דיקור.
 • טיפול במשחות על בסיס צמחי במקום משחות על בסיס קורטיזון אשר ניתן למרוח אותן ללא הגבלה עקב היותן בטוחות לשימוש. השילוב של כל אלה יעיל בהפחתת הפעילות של המחלה במקרים קלים עד בינוניים בכ- 70%-90%.

האם ניתן לטפל בפסוריאזיס ולמנוע את הופעתו לחלוטין?

לא, אבל יש מספר טיפולים שמטרתם להפחית את הדלקת ולמנוע התמיינות התאים ויצירת קשקשת. ברפואה הקונבנציונלית נוהגים לטפל עם משחות על בסיס קורטיזון (סטרואידים) או במקרים קשים יותר אף בכימותרפיה ותרופות ביולוגיות.

האם יש פרופיל רגשי מסוים המהווה קרקע להתפרצות המחלה?

יש מספר דפוסים אופייניים היכולים לגרום להתפרצות: מתח הנגרם מיחסים בעבודה או בבית, אובדן של אדם קרוב או על רקע אובדן יחסים (פרידה וגירושין), מלחמה (מגורים באזור בקו עימות) ועוד. לא תמיד יש קשר ברור, אך במקרים רבים ניתן לראות קשר להתפרצות או החמרת מצב קיים.

סיפורי הצלחה

 

פסוריאזיס הינה מחלת עור דלקתית כרונית בעלת נטייה תורשתית וכן נגרמת גם מגורמים סביבתיים כגון: מחלות זיהומיות, מתח נפשי. הספחת מתבטאת בעור יבש ואדמומי מכוסה בקשקשת כסופה. המיקום האופייני ביותר הוא במרפקים, בברכיים ובקרקפת. במקרים פחות שכיחים המחלה מופיעה רק בכפות הידיים והרגליים. הטיפול ברפואת עור משלימה כולל: דיקור, צמחים ומשחות בעלי פעילות אנטי דלקתית ומרגיעה גרד. 
צמחים אלו יעילים בהפחתת פעילות של חלבון שנקראTNF אלפא, חלבון שמעורב בפעילות הדלקתית של מחלת העור ובכך ניתן להפחית את הדלקת הפסוריאטית.. רפואת עור משלימה מתמודדת בהצלחה רבה עם מקרים קלים עד בינוניים, שילוב זה יעיל בהפחתת הפעילות של המחלה בכ- 70%-90%. במקרים קשים של המחלה ניתן לצפות בתוצאות מרשימות כאשר משלבים רפואה משלימה וקונבציונלית (רפואה אינטגרטיבית).

פסוריאזיס קשה בקרקפת הראש  – נעמה בת 35

נעמה, בת 35, סבלה מפסוריאזיס קשה מאוד בקרקפת שהחל שנה קודם. הדלקת הפסוריאטית מאוד חריפה, אזורים שלמים של שיער נעלמו וכבר החלה התקרחות מתקדמת. מלבד הקרקפת היה גם באזור בית השחי. לאחר כחודש מתחילת הטיפול במרפאה הפסיקה עם הטיפול הסטרואידיאלי והשתמשה בתכשירים טבעיים בלבד שמינונם ירד בהדרגה. לאחר 4 חודשים הקרקפת התנקתה לחלוטין והשיער צמח חזרה. הפסוריאזיס לא חזר כלל, מלבד פעם אחת שהופיע בצורה קלה וטופל במהירות.

פסוריאזיס מפושט בגוף – שיר בת שש וחצי

שיר בת שש וחצי, סבלה מהתפרצות קשה של פסוריאזיס מפושט, כתמים אדומים עם קשקשת בפנים ובכל הגוף המלווים בגרד חזק וטורדני, נגעים אדומים וקשקשת עבה בקרקפת. הטיפול בשיר נמשך כשנה. במהלך שלושת החודשים הראשונים הגרד פחת ואזורים הנגועים נראו פחות אדומים ורגועים, לאחר שישה חודשים רוב הנגעים בגוף נעלמו ולאחר שנה נותרו מספר כתמים בודדים בלבד. שיר כיום מגיעה למרפאה אחת לשנה לשם שימור ומניעה. מצב עורה מצוין ומידי קיץ היא מקפידה על טיפול אקלימי בים המלח ומשתתפת בקייטנת " ילדי השמש " של אגודת הפסוריאזיס הישראלית.

פסוריאזיס בכפות ידיים ורגלים – לאה בת 40

לאה בת 40, סבלה מפסוריאזיס דלקתי בכפות הידיים מלווה בהפרשות. העור אדום ויבש מלווה בגרד חזק ומתמשך. הטיפול שניתן ללאה כלל: דיקור אחת לשבוע. תמצית צמחים אנטי דלקתיים ללקיחה פנימית המווסתים את המערכת החיסונית, משחה צמחית למריחה לטיפול ביובש הקיצוני, אומגה 3 בעלת פעילות נוגדת דלקת והשפעה על הגרד. לאחר חודשיים היה שיפור ניכר בסימני הגרד והפצעים היבשים וכעבור 3 חודשים היה שיפור משמעותי- ריפוי של 80% .

כתבות נוספות בנושא

מחלות עור נפוצות אצל ילדים

כבר שנים ידוע שעוד ועוד ילדים סובלים ממחלות הנובעות ממערכת החיסון שלהם ומגורמים סביבתיים, בעיקר מחלות עור שאין להן טיפול מלבד הקלה על התסמינים וההתפרצויות.

קרא עוד »
פסוריאזיס אינברסה

סוגי מחלות עור

מחלות עור מאפיינות את התקופה שלנו, משום שרבות מהן נחשבות למחלה שבה הגוף תוקף את עצמו, או שאין להן גורם ברור ומוכר שאפשר להצביע עליו.

קרא עוד »

הגורמים לספחת

מחלת הספחת, היא הפסוריאזיס, מקשה מאוד על הלוקים בה משום שהיא בלתי ניתנת לריפוי מוחלט ורב הנסתר בה על הגלוי. עם זאת, מרגע שיודעים מהם

קרא עוד »
סגירת תפריט
הזמן שלך יקר לנו!
בשיחה אחת נוכל להבין מה הצורך שלך, ולעזור לך