אסטמה של העור – חמשת האלמנטים

23/09/2021
//
מאת: אמיר קלי
אמיר קלי

אטופיק דרמטיטיס ( אסתמה של העור ) הינה מחלת עור שכיחה המאופיינת על ידי גרד טורדני ופריחה דלקתית.
מרבית מהחולים בה מתחילים לסבול בגיל ינקות, אצל אלו שהמחלה אינה עוברת בילדות היא הופכת להיות כרונית עם מעגל קסמים של גרד והתקפים חוזרים.
העור הינו האבר הגדול ביותר בגוף שאתו אנו מזדהים בדימוי הגוף וכך אנו מזהים את עצמינו כ"אני", על כן העור מהווה  צורת הבעה רגשית, אנו "מבטאים" תחושות ורגשות בעור שלנו. מראה הנגעים הגלויים לעין והגרד הטורדני עלולים להשפיע על ההערכה עצמית, התפקוד היומיומי ולגרום לאי-נוחות חברתית.
עבור רבים מהמתמודדים עם אטופיק ובפרט אוכלוסיית הילדים כרוך סבל רב, החל מהגבלות על סגנון החיים, הלבוש, ביקורים אצל חברים, בעלות בעלי חיים וכלה בהתמודדות עם לחצים מכל המינים: לעג בבית הספר, סטיגמה חברתית של מחלת עור גלויה ועוד. ניתן לראות שבמרבית המקרים, הופעה או החמרה של אטופיק דרמטיטיס נצפית במקביל לשינויים כגון: גירושין או פרידה של ההורים, מחלה קשה של בן משפחה, מעבר דירה, מעבר או התחלת גן או בית ספר חדשים, הופעת ילד חדש במשפחה וניהול אורח חיים לחוץ.

הרפואה הסינית כרפואה הוליסטית מביטה על האינדיבידואל כשלם ואינה מפרידה בין הגוף לבין הנפש. תיאוריית חמשת האלמנטים הינה דרך לסווג תופעות טבע ותהליכים ביקום ובאדם בהיבט פיזיולוגי ונפשי כאחד. בכל אלמנט באה לידי ביטוי אנרגיה ספציפית וכל האלמנטים יחד, מייצגים את כל האפשרויות, הכיוונים, עונות השנה, צבעים, נשמות ורגשות. לרגשות תפקיד מרכזי כמחוללי מחלות ברמות שונות בפרט באורח החיים בעידן המודרני. כל בני האדם חשופים ומושפעים מרגשות והם גורמי המחלה המשמעותיים ביותר.
הם משפיעים על כל היבטי חיינו – הפיזיים, הקוגניטיביים, והנפשיים. הם קובעים את יחסינו עם עצמנו ועם הסביבה ואת הבגרות הנפשית שלנו. כל איבר בגופינו מקושר לאלמנט ולרגש מסוים, כאשר האיזון בגוף מופר זה יביא להבעת רגש בצורה לא מאוזנת ואף ישפיע על תהליך ההתמודדות עם מחלת האטופיק דרמטיטיס באופן שונה מאדם לאדם.

אלמנט העץ (כבד / כיס מרה) – כעס, רגזנות, תסכול, עלבון, דיכאון
אלמנט האש (לב / מעי דק) – התרגשות יתר, היסטריה, חרדה
אלמנט האדמה (טחול / קיבה) – חוסר בהירות מחשבתית, הרהורי יתר, דאגה
אלמנט המתכת (ריאות / מעי גס) – עצב, אבל, בכי, צער, יגון
אלמנט המים (כליות / שלפוחית השתן) – פחד משינוי, פוביות, הלם, חרדה.

על-אף שמחלת העור מצריכה טיפול בסימפטומים העוריים של המחלה, יש לטפל גם באספקטים הנפשיים, תשומת לב לבעיות הרגשיות והתנהגותיות בחולי אטופיק יכולה להוביל לשיפור משמעותי במחלת העור.צמחי מרפא רבים משפיעים על הנפש מתוך פעולתם הכימית והאנרגטית, כמו כן גם נקודות דיקור רבות בעלות השפעה טובה על העור בהפחתת הפריחה והגרד, והן בהשפעה על הנפש כהרגעה, מכיוון שבדיקור משתחררים אנדורפינים, אלו חומרים טבעיים אשר משככים כאב ומשפרים את מצב הרוח.

הזמן שלך והבריאות שלך יקרים לנו! ❤️

🔒טופס מאובטח ודיסקרטי בטכנולוגיות SSL

לייעוץ ראשוני חינם השאירו פרטים
הזמן שלך והבריאות שלך יקרים לנו!
בשיחה אחת נוכל להבין מה הצורך שלך, ולעזור לך ❤️

🔒טופס מאובטח ודיסקרטי בטכנולוגיות SSL